Hindistan’da Tren Yolculuğu

Evet, bir önceki yazımda çılgın bir tren yolculuğu ile Goa’ya geldiğimden bahsetmiştim. Bu yolculuğu merak edenler ve Hindistan’da trenle yolculuk yapmak isteyenler için yardımcı olaması açısından bu yazıyı yazmayı düşündüm.

Önce size Hindistan trenleri ile ilgili kısaca bilgi vereyim.

Hindistan’da trenleri hakkında bir çok şey duymuşsunuzdur. Bunları bir çoğunun kötü hikayeler olduğunu tahmin edebiliyorum. Bu tarz hikayeler ile karşılaşmamak için Hindistan tren sistemini biraz bilmekte fayda var.

1.Sınıf Trenler

Bu sınıfta trenler 3 gruba ayrılı (1AC), (2AC), (3AC)

AC1 – First Class AC Sleeper (1.Sınıf Klimalı Yataklı)
Birinci sınıf kategorisinde en lüks olan trendir. İki ya da dört kişilik kompartmanlardan oluşur. Yemek servisi vardır. Battaniye, çarşaf, yastık ve yastık kılıfı paketlenmiş halde her yolcuya verilir. Kompartmanların kapısı vardır. Cep telefonunuzu şarj edebileceğiniz prizler bulunur. Tuvaletleri temizdir. Vagonlar arası geçiş yoktur.

AC2 – First Class AC Sleeper (1.Sınıf Klimalı Yataklı)
Burada kompartman kapısı yok, kapı yerine bir perde ile katılmış durumdadır. Kompartmanlar sağda ve solda iki kişi yatabilecek şekilde 4 kişiliktir. Battaniye, çarşaf, yastık ve yastık kılıfı verilir.

AC3 – First Class AC Sleeper (1.Sınıf Klimalı Yataklı) 

AC2 ile aynı özelliklere sahip ancak burada açık kompartmanlar 6 kişiliktir. Sağda ve solda açılır kapanır üç katlı ranzalardan oluşur. Burada da battaniye, çarşaf, yastık ve yastık kılıfı verilir. Birinci sınıfların içinde fiyat anlamında en çok tercih edileni.

FC (Birinci Sınıf – Koltuk )

Uzun yolculuk etmeyecekseniz rahat koltuklarda yatmadan seyahat etmek için uygun. Klimasız.

2.Sınıf Terenler

Sleeper (2.Sınıf Klimasız)

Bu sınıfta birinci sınıfta olduğu gibi kompartman sistemi yok. Koğuş sisteminde koridora açılan ranza yataklardan oluşur. Yataklı trende gündüzleri oturulan yerler gece olunca ranza pozisyona getirilir. Üç katlı ranzalar karşılıklı birbirine bakar bir de ayak ucunuzun baktığı tarafta koridorun karşısında iki katlı ranza vardır. Bu şekilde bir kümede 8 kişilik ranzalarda seyahat edilir. Çarşaf veya battaniye verilmez. Klima yerine genelde çalışmayan bir vantilatör vardır. 1.sınıfın aksine vagonlar arası geçişe açıktır ve bu da güvenlik anlamında açığa olanak tanır. (Bu sınıf için daha ayrıntılı bilgiyi yazının devamında bol bol okuyacaksınız)

General Class (Genel Sınıf)

Sanırım bu sınıf olumsuz hikayeleri en çok duyduğunuz sınıftır. Hindistan trenlerinde en alt sınıf olarak geçer. Bu sınıfta seyahat edebilmenin çok zor olduğu hikayelerini sadece hintli arkadaşlarımdan dinledim yabancılara da bilet satılmadığını söylüyorlar.

Benim Tren Hikayem

Mysore’da eğitimim bitince bir kaç hafta Hindistan’ın farklı yerlerini gezerim diye düşünüyordum. Son günlere yaklaştığımda ise Goa’ya gitmeye karar verip AC2 kategorisinde olan bir tren bileti aldım. Hindistan’da ilk defa trenle yalnız başıma seyahat edeceğim için ve trenler hakkında oldukça fazla hikaye de dinlediğim için biletimi birinci sınıftan seçmiştim.

Ertesi gün Amerikalı bir arkadaşımla sohbet ederken onun da aynı tarihlerde Goa’ya gideceğini öğrendim. Aldığım bileti ona gösterince madem Hindistan’a geldin neden bir Hint treni ile yolculuk etmiyorsun birinci sınıf biletler senin istediğin o tadı vermeyecek dedi. Ve hemen tarihleri birleştirip onunla birlikte biletimi 2.sınıf (Sleeper) kategorisindeki bilet ile değiştirdim.

Çok heyecanlanmıştım. Zaten başından beri bu trenle yolculuk etmek istiyordum. Şimdi ise yanımda bir erkek arkadaşım ile tam da istediğim trenle yolculuk etme şansı yakalamıştım.

Yolculuk günü geldi. Bangalore tren istasyonunda Goa’ya tek aktarma ile gideceğimiz trenimizi bekliyorduk. Ben bir köşede durmuş sanki bir film sahnesinin çekimini izliyor gibiydim. Etrafta treni yakalamak için koşturan insanlar, (birbirlerini ezercesine) yabancı ve kadın olduğum için hiç rahatsız olmadan gözlerini dikip bakanlar, sürekli bir şeyler satmaya çalışanlar, çaktırmadan fotoğrafımı çekenler ya da yanıma gelip fotoğraf çekilmek isteyenler… Bir hengamenin içinde bulmuştum kendimi.

Akşam saat 19.00 civarı. Yol arkadaşım uzaktan seslendi “Saadet gel bu bizim trenimiz” diye. Şaşkın duygular içinde hiç tanımadığım hintli bir gencin yardımıyla bavulum ve ben meşhur trenimize binmiştim. İçeride yerimize vardığımızda çok kalabalık ve sadece erkeklerin olduğu bir bölümde olduğumuzu anlayınca iki gençten rica edip yerlerimizi değiştirdik. Trende yabancı olarak sadece ikimiz vardık. Arkadaşım sarışın ben beyaz tenli olunca star muamelesi gördük. Hintli bir ailenin karşısına yerleşip yolculuğumuza başladık.

Hintli aile ile yatma saati gelene kadar karşılıklı koltuklarda bakışarak oturduk. İngilizce pek bilmedikleri için ve çocuklar çok utangaç olduğu için çok muhabbet edemedik. Yatma vakti geldiğinde herkes bir işe koyuldu. Karşılıklı koltuklar açılarak 3 katlı iki ranza haline getirildi. Ben ve arkadaşım en üst kattaki ranzalara geçtik. Yol arkadaşım Hindistan içinde çokça tren yolculuğu yaptığından hazırlıklı gelmiş. Bana battaniyem ve yastığım olup olmadığını sordu. Ben de hiç birşeyim yok deyince (hatta hava sıcak olduğu için üzerimde kısa kollu bir gömlek ve ince bir pantolon vardı) tamam sen bunu al diye ufak bir battaniye uzattı.  Ben de matımı başımın altına yastık yaparak ranzama yerleştim.

Yolculuğunuzun büyük kısmı gece olacaksa gece için mutlaka yanınızda battaniye ya da uzun kollu birşeyler getirmenizde gerekiyor. Gece hava çok soğuk olabiliyor.

Bu sınıftaki trenlerde vagonlar arası geçiş serbest. Herkes vagonlar arasında yer değiştirip duruyor. Her bir durakta farklı tipler ve satıcılar binip / iniyor. Bu yüzden çantalarınızı kilitlemeniz ve güvenilir bir yerde tutmanız önemli. Çok değerli eşyalarınızı mutlaka ranzanızda yanınıza almanız lazım. Bavulunuzu ise yanınızda getirdiğiniz kilit / zincir ile trende bulunan halkalara bağlamanız gerekiyor.

Çantalarımızın güvende olduğunu düşünerek yerlerimize geçtik. Sabah kaçta aktarma noktasına varacağımızı sormak isterken yol arkadaşımın çoktan uykuya daldığını fark ettim. Bense ufak battaniye ile üşür ve uyur arasında gidip geliyordum. Klima olmadığından hava alması için trende bazı camlar açık bırakılıyor ve bu da gece ortamın baya soğumasına neden oluyor.

Saba Tren rayları boyunca uzanan muhteşem manzarayı izlemek için  alamadım. Mysore Goa tren yolculuğu