Hamile Yogası

Hamile Yogası

Hamilelik bir kadının yaşayabileceği en özel dönemlerden biridir. Bu yüzden bu dönemi rahat ve huzurlu geçirilmesi çok önemlidir.

Doktorlar hamilelik döneminin sağlıklı ve huzurlu geçirilmesine destek vermesi açısından hamile yogasını tavsiye etmektedir. İster normal doğum planlayın ister sezeryan, hamilelik sürecinizi rahat geçirebilmek için hamile yogasının olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Hamileler de bu çok özel dönemde, bedenlerindeki fiziksel değişimler ve oluşabilecek farklı hisler nedeniyle yogaya yönelmektedir.

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ve hamileliği rahat bir şekilde tamamalamak her anne adayının arzusudur. Uzman bir eğitmen eşliğinde yapacağınız yoga çalışmaları bu konuda size yardımcı olacaktır.

Kulübümüzde kişiye özel bire bir ders alabileceğiniz gibi, kendi arkadaşlarınızla bir grup oluşturarak grup dersi talep edebilirsiniz. Dersleri kendi evinizde planlayabilirsiniz. Randevu almak ve varsa sorularınız için iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Hamile yogasına ne zaman başlayabilirim

Hamile yogasını hamile kaldığınız ilk haftadan doğum yapacağınız son güne kadar güvenle yapabilirsiniz. Her hamilelik farklıdır bu yüzden doktorunuza danışarak sizin için en uygun zamanı doktorunuz ile birlikte belirleyebilirsiniz.

Hamile yogasını hangi sıklıkla yapmalıyım

Hamile yogası haftanın her günü gönül rahatlığı ile yapabileceğiniz bir çalışmadır. Burada kişinin ayırabileceği zaman önemlidir. Haftanın en az 2 günü 1 saatten oluşan bir programın hamilelik sürecini olumlu yönde etkilediğini görmekteyiz.

Hamile Yogasının Hamilelik Sürecine Faydaları
 • Hamilelik sırasında ihtiyaç duyulan güç ve dayanıklılığı sağlayarak kalça, sırt ve omuzlardaki gerilimi azaltır.
 • Bilinçli nefes teknikleri annenin hamilelik süresince sakin kalmasını sağlar.
 • Nefes teknikleri anne ve bebeğin daha iyi oksijen almasını sağlayarak yaşam enerjilerini arttırır.
 • Yoga hareketleri bebeğe giden kan akımını arttırarak onun daha iyi beslenmesini sağlar.
 • Derslerde ‘asana’ dediğimiz yoga pozları yani yoga duruşları aracılığı ile fiziksel olarak güçlenir, esneklik kazanırsınız.
 • Hamilelikte ortaya çıkan bel, sırt, boyun ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olur. Ağrısız, krampsız bir hamilelik süreci geçirmenizi sağlar.
 • Mudra’lar ve banda’ların üreme organları ve salgı bezleri üzerinde güçlü etkileri vardır.
 • Meditasyon hamilelik sırasındaki korkuları, endişeleri ve akıl karışıklıklarını gidermek için anne adayına yardımcı olur.
Hamile Yogasının Normal Doğuma Katkısı
 • Beden esneyerek normal doğum sürecine hazırlanır.
 • Hamile kadın bedenindeki kasları farkederek onları daha kolay yönetmeye başlar.
 • Derin gevşeme ve nefes teknikleri ile doğum esnasında rahatlamayı ve doğum sürecini akışa bırakmayı öğrenir.
Sezeryan ile doğum planlayanlar hamile yogası yapabilir mi?

Hamile yogası hamilelik sürecinizi rahat ve huzurlu geçirmeniz için çok faydalıdır. Bu yüzden ister normal doğum planlayın ister sezeryan hamilelik süreci boyunca beklenen sırt ağrıları, gece krampları, fazla kilo alımı, hormonal değişiklikler ile oluşan ruhsal dengesizlikler, uyku problemleri, ödem gibi durumları ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

Tüm bunların dışında aklınıza takılan bir soru olursa ya da benimle bire bir ders yapmak isterseniz iletişime geçebilirsiniz.