Ashtanga Yoga – Aştanga Yoga

Aştanga Yoga

Aştanga yoga, yoganın en temel sistemlerinden biridir. Belirli seriler üzerine kurulu bu sistem düzenli uygulandığı zaman hızlı fiziksel dönüşüm yaratabilir.

🙂

Günümüzde hatha ya da vinyasa dersi veren bir çok hocanın kendi pratiğinin aştanga olduğunu görmekteyiz 

Aştanga yogada her yeni başlayan öğrenci 1. seriden başlayarak öğretmeninin uygun gördüğü zamanda yeni pozlar alarak seri içinde ilerler.

Aştanga yoga “Led Ders” ve “Mysore Still” olarak ikiye ayrılır.

Led Dersleri

Led dersini öğretmen yönlendirir.  Dersi yöneten öğretmen nerede nefes alınıp verileceğini hangi pozlardan hangisine geçileceğini söyler ve sınıftaki tüm öğrenciler bunu takip eder.

Serinin doğru öğrenilmesi açısından led dersleri önemlidir. Led derslerine katılarak seriyi ezberleyen öğrenci artık “Mysore Still” derslerine katılabilir duruma gelir.

Mysore Still Dersler

Öğrencinin led derslerinde seriyi öğrendikten sonra bu seriyi kendi başına pratik edebilmesi için katıldığı açık bir sınıftır.

Sınıf yaklaşık 3 saat boyunca açık tutulur. Ve her yeni gelen öğrenci matını boş bulduğu yere sererek kendi pratiğini yapmaya başlar (Led dersinde öğretmenin izin verdiği yere kadar olan kısım kendi pratiğidir)

Bu derste hoca artık kimin ne yapacağını sesli bir şekilde söylemez. Herkes kendi nefes hızında, kendi bedensel farkındalığında, kendi pratiğini uygular ve bu sayede hocanın öğrenciler ile biri bir ilgilenme şansı olur. Öğretmen ders sırasında her öğrencinin yanına giderek zorlandığı pozlarda ona bire bir yardımcı olur.

Her öğrenci seri içinde hocasının uygun gördüğü yere kadar pratiğini yapar. Hoca, öğrencinin yeni bir poz için hazır olduğunu düşündüğünde sıradaki pozu öğrenciye öğretir ve bundan sonraki derslerde onu da pratiğine katmasını ister.

Aştanga yoganın bir diğer özelliği de evde uygulayabileceğiniz bir seriyi öğrenmiş olmanızdır. Hoca ile çalışmak ne kadar önemli olsa da hocanız olmadığında kendi pratiğinizi evinizde rahatça uygulayabilirsiniz.

Tüm bunların dışında aklınıza takılan bir soru olursa benimle iletişime geçebilirsiniz.